Ako vyberať Finančného sprostredkovateľa

V predchádzajúcom článku som napísala načo Vám je dobrý finančný sprostredkovateľ a teraz to najdôležitejšie, ako si ho správne vybrať.

O zovňajšku sa nejako vyjadrovať nemusím, to že znalec finančného trhu musí byť slušne oblečený je jasné. To už ale dnes rozhodne neznamená že odborník = oblek a kravata. Sme v 21. storočí, modernizujeme seba aj naše nástroje. Namiesto 100 papierov a náčrtov 1 notebook alebo tablet. Pokiaľ mám klientovi čo ponúknuť, či už vedomostne alebo obsahovo nepotrebujem kostým aby som mu dala najavo že jedná so správnou osobou. Klient to vycíti sám už po pár otázkach.

A pýtať by ste sa svojho poradcu rozhodne mali. Máte právo vedieť minimálne toľko, koľko poviete vy jemu o Vás.

 

  • otázka: Je váš poradca profesionál? Alebo po vašom stretnutí ide do zamestnania, ktoré ho živý? Tu vzniká otázka, prečo ho neživý práve poradenstvo a či chcete aby sa o vaše financie staral niekto, kto profesionál nie je.
  • Začnite tým, z akej spoločnosti je, či naozaj nie je len zástupca alebo díler 1 spol.
  • Otázka koľkých klientov mal je zbytočná, nepovedia pravdu. Pýtajte sa konkrétne – poznám niekoho? Mali ste klienta z môjho mesta? V akej banke ste riešili posledný úver?
  • Kto mi môže na Vás poskytnúť referenciu?
  • Dbajte na to, aby aj načúval Vaším potrebám a neviedol si monológ
  • Aké finančné vzdelanie dosiahol? Finančné poradenstvo je legislatívne upravené a sprostredkovatelia musia dodržiavať množstvo striktných pravidiel. Toto si overíte aj na nbs.sk
  • Ak čo i len minimálne pochybujete o produkte, ktorý pre Vás sprostredkovateľ  zvolil, máte právo na premyslenie a preverenie. Časový nátlak určite nie je v poriadku.

Jedná sa o Vaše financie a budúcnosť. Mali by ste si byť výberom istý.

  • Nemôže Vám radiť niekto, kto sám daný alebo podobný produkt, ktorý odporúča Vám nemá
  • Idete riešiť Hypotéku na 30rokov – otázka, kde býva vlastne sprostredkovateľ? Ide Vám radiť niekto, kto si ju sám dovoliť nemôže? Alebo prečo?
  • Veľa krát sú zlé skúsenosti s finančníkmi práve preto, že ste narazili na nováčika – ktorých je 100x viac a telefonujú Vám sami, ako tých skúsenejších, ktorým naopak sami volajú klienti. Nehovorím, že nováčikom šancu dať nemáte (každý bol nováčik)
  • A v neposlednom rade by Vás mali zaujímať aj hodnoty poradcu ako človeka. Aký je, kde žije, ako trávi voľný čas, skúste sa ho spýtať na súkromný život.

Nie sú to vždy príjemné otázky ale sú treba. A už z reakcií uvidíte, či ste vybrali správne.

Nevyberiete si predsa murára, ktorý sám býva v rozpadnutom dome. No a rovnaké je to aj s ostatnými službami.

Myslite nato, že výber finančného sprostredkovateľa má byť na celý život. Ak si správne vyberiete, už nikdy si nebudete musieť lámať hlavu pre starosti so správnym výberom uloženia a rozdelenia Vašich financií a finančných produktov. Je to predsa váš spokojný život, dôchodok a dedičstvo vašich detí.