Nikdy ste nemali úver?…Nemyslite si, že ste vo výhode.

Opäť použijem príklad z praxe. Na porovnanie si zoberiem Mira a Katku.

 

Miro…..má 24 rokov, pracuje ako IT technik, SŠ vzdelanie, príjem 680,- v čistom. Býva u rodi468772043čov a nikdy nemal úver. Ba dokonca naopak, na stavebnom sporení má vyše 5000,-€ (toto však žiadnu banku absolutne nezaujíma).

 

Rozhodol sa osamostatniť kúpou vlastného 3-izbového bytu za 70.000€. Myslel si, že keď
že mu chodí výplata na účet do banky (kde je mimochodom klientom 8 rokov) nebude najmenší problém…….chyba.

 

K.O. kritérium, úver poskytnuteľný jedine so spoludlžníkom a aj to len 80% LTV. Rovnako pochodil aj v druhej banke, v tretej dokonca neúverovateľný pre nízku dobu pracovného pomeru (8 mesiacov). A rovnako aj v ostatných. Našťastie má Miro brata, ktorý mu bol ochotný do doby, než si vytvorí Miro úverovú históriu, spoludlžníka robiť.

Katka…..má 23 rokov, pracuje ako čašníčka, učňovské vzdelanie, príjem 550,- v čistom. Taktiež býva u rodičov. Žije pre dnešok a život si užíva naplno….Ihneď ako jej banka ponúkla (asi po 3 mesiacoch zamestnania) spotrebiteľský úver 2.000€ prerobila si izbu, kúpila TV a zbytok utratila. Úver „poctivo“ spláca – občas je 1-2 dni pozadu so splátkou nakoľko je lenivá prehodiť si dátum splátky……Keďže jej z výplaty € stále ostávali navyše, asi o dva mesiace sa rozhodla, že by to chcelo nový notebook a telefón – na splátky samozrejme, cez Quatro. To máme ďalšie 2 pôžičky splácané šekom takže rovnaký princíp platobnej disciplíny ako u 1. úveru J  Keď si v lete chcela kúpiť vstupenky cez internet zistila, že s jej kartou to nepôjde tak jej v banke okamžite vystavili kartu kreditnú s limitom 1000,-€ – 4. úver. A tak Katka spláca. Až zistí že chce vlastný byt. Stačí jej 2-izbák za 54.000€. Nehovorím, že sme dostali Hypotéku hneď v prvej banke ale dostali. A bez spoludlžníka 90% LTV.

Rozhodne týmto článkom nenavádzam ľudí, aby brali úvery ako Katka J Chcem len poukázať na systém posudzovania žiadateľov o úvery a Hypotéky.